SportsHigh School

Actions

High school football playoff pairings released

A look at matchups for West Michigan programs
High school football playoffs set to kickoff
Posted at 10:00 PM, Oct 24, 2021

MICHIGAN — On Sunday, Oct. 24, 2021, the High school football playoff pairings were released by the MHSAA and West Michigan will be well represented.

*Times are according to the MHSAA website

Breaking down high school football playoff pairings

Division 1
Region 1, District 1
Grand Ledge (6-3) at Rockford (9-0) Friday, 7:00 PM
Traverse City West (6-3) at Grandville (6-3) Friday, 7:00 PM

Division 2
Region 1, District 2
Byron Center (7-2) at Caledonia (8-1) Friday, 7:00 PM
Mona Shores (7-2) at Forest Hills Central (8-1) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 1
Jackson (5-4) at Portage Central (7-2) Friday, 7:00 PM
Dexter (5-4) at Battle Creek Lakeview (6-3) Friday, 7:00 PM

Division 3
Region 1, District 1
Ionia (5-4) at DeWitt (8-1) Friday, 7:00 PM

Region 1, District 2
Lowell (4-5) at Muskegon (8-1) Saturday, 1:00 PM
Coopersville (6-3) at Cedar Springs (7-2) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 1
Zeeland East (5-4) at Stevensville Lakeshore (6-3) Friday, 7:00 PM
St. Joseph (5-4) at Zeeland West (6-2) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 2
Gull Lake (5-4) at Harper Creek (6-3) Friday, 7:00 PM
Mattawan (4-5) at Parma Western (6-3) Friday, 7:00 PM

Division 4
Region 1, District 1
Fruitport (4-5) at Cadillac (7-2) Friday, 7:00 PM
Whitehall (7-2) at Sparta (7-2) Friday, 7:00 PM

Region 1, District 2
Forest Hills Eastern (5-4) at Unity Christian (9-0) Friday, 7:00 PM
Spring Lake (6-3) at Grand Rapids Christian (6-3) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 1
Charlotte (6-3) at Hastings (8-1) Friday, 7:00 PM
South Christian (6-3) at Plainwell (6-3) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 2
Paw Paw (5-4) at Edwardsburg (9-0) Friday, 7:30 PM
Three Rivers (5-4) at Vicksburg (8-1) Friday, 7:00 PM

Division 5
Region 2, District 1
Grant (4-5) at Tri County (8-1) Friday, 7:00 PM
Big Rapids (5-4) at Oakridge (7-2) Friday, 7:00 PM

Region 2, District 2
Belding (5-4) at Grand Rapids Catholic Central (9-0) Friday, 7:00 PM
Comstock Park (9-0) at West Catholic (8-1) Friday, 7:00 PM

Region 3, District 1
Parchment (6-3) Berrien Springs (9-0) Friday, 7:00 PM
South Haven (6-3) at Kalamazoo United (6-3) Friday, 7:00 PM

Region 3, District 2
Hopkins (5-4) at Portland (7-2) Friday, 7:00 PM
To face winner of Olivet (7-2) at Williamston (6-3)

Division 6
Region 2, District 1
Central Montcalm (5-4) at Montague (6-3) Friday, 7:00 PM
To face winner of Manistee (5-4) at Reed City (8-1)

Region 3, District 1
Watervliet (5-4) at Constantine (9-0) Friday, 7:00 PM
To face winner of Michigan Center (8-1) at Jonesville (9-0)

Division 7
Region 2, District 1
Ithaca (6-3) at Pewamo-Westphalia (9-0) Friday, 7:00 PM
To face winner of New Lothrop (6-3) at Montrose (7-2)

Region 3, District 1
Delton Kellogg (5-3) at Muskegon Catholic Central (8-1) Friday, 7:00 PM
North Muskegon (4-5) at Ravenna (6-3) Friday, 7:00 PM

Region 3, District 2
Homer (5-4) at Lawton (9-0) Friday, 7:00 PM
To face winner of Niles Brandywine (4-5) at Union City (5-4)

Division 8
Region 1, District 2
White Cloud (4-5) at Carson City-Crystal (8-1) Friday, 7:00 PM
Holton (5-4) at Muskegon Heights (5-4) Saturday, 1:00 PM

Region 3, District 1
Decatur (4-5) at White Pigeon (8-1) Friday, 7:00 PM
Saugatuck (5-4) at Cassopolis (5-4) Friday, 7:00 PM

Region 3, District 2
Centreville (7-2) at Addison (8-1) Friday, 7:00 PM
To face winner of Reading (6-3) at Hudson (9-0)

8-Man Division 1
Region 3
Tekonsha (7-2) at Martin (9-0) Friday, 7:00 PM
Lawrence (7-2) at Mendon (7-2) Friday, 7:00 PM

8-Man Division 2
Region 4
Climax-Scotts (6-3) at Morrice (9-0) Saturday, 7:00 PM
Colon (8-1) at Portland St. Patrick (9-0) Saturday, 1:00 PM